Elit- och ungdomsträff fyllde klubbstugan

  • 5 nov 2023

image: Elit- och ungdomsträff fyllde klubbstugan

Ett 50-tal göingar samlades i klubbstugan för träning, samvaro, planering och firande. Klubben har haft nationella och internationella framgångar förr men aldrig tidigare har vi haft en sådan bredd som vi nu har - och håller på att bygga upp.

Dagen inleddes med träning där elitlöparna for till Immeln där de först fick ett orienteringspass och sedan fick springa tillbaka till klubbstugan. Ungdomarna fick välja mellan vit och gul bana i Tågaröd och tömde sedan de sista krafterna med sprintbanor runt klubbstugan.

SISU Idrottsutbildarna sponsrade med mat i form av potatisgratäng och kyckling och vi lärde oss att barnportioner inte gäller göingebarn som tränat en hel förmiddag. Men vi hade lagt oss på säkra sidan och maten räckte till alla.

Anna Persson, en av klubbens tidigare världsmästare höll sedan teoriövningar med barnen medan Mange och Camilla planerade 2024 tillsammans med elitlöparna.

Tårta plockades fram för att gemensamt fira klubbens framgångar under året och det tog en bra stund att gå igenom alla.

1 JVM-guld
2 JVM-silver
2 uttagningar i svenska juniorlandslaget
1 EM-brons
3 SM-guld
6 SM-medaljer
15 SM-löv (topp 10)
4 Swedish League-vinster
10 Swedish League pallplatser
31 Swedish League topp 10
6 O-ringen etappsegrar
1 O-ringen totalseger
1 terräng-SM-brons
3 USM topp 10
1 GM-guld
1 SSM-guld
1 silver, 1 brons i Baltic Cup + brons i stafett
15 DM-segrar
Försvarat stafett-DM-guld i H21
71 på Tiomila herr (79 förra året)
68 på Tiomila dam (94 förra året)
2 på Tiomila ungdom (23 förra året)
57 på Jukola (110 förra året)
131 på Venla (139 förra året)
3 på Ungdomens 10-mila (15 förra året)
6 på Tjoget och endast +19.25 efter segrarna