Klubben firade årets framgångar och Wille blev Årets skånska orienterare

  • 20 sep 2025

image: Klubben firade årets framgångar och Wille blev Årets skånska orienterare

På fredagskvällen samlades klubben för att fira årets framgångar. Ett problem var att det här året var framgångarna så många så det hade blivit långdraget att nämna dem alla. Det fick därför bli mer generella ordalag med ett par djupdykningar. 

Och när festen nästan var till ända kom ytterligare en framgång. Skånes OFs ordförande Sven-Inge Svensson var närvarande och överraskade genom att dela ut priset för Årets orienterare till Wilmer Selin.

Louise och Håkan Axelsson ansvarade både för förmånerna och kraven på festen. Inträdesprovet för att få vara med på firandet var att tillsammans pyssla ihop Willes karta från långdistansen på Junior-VM. När uppdraget slutförts bjöds ett femtiotal gäster på drinkar, snittar, hamburgare och tårta. 

Tipspromenaden vanns av Magnus Oscarsson som var extra nöjd eftersom han vann före Svante. Det är inte i så många grenar man har möjlighet att slå Svante. 

De som var närvarande av Ungdomens 10-mila-laget fick ta emot blommor och applåder för sin seger. Nilla som var yngst i laget berättade att hon hade räknat med att hon skulle placeras i andralaget och blev därför mycket förvånad när laguttagningen presenterades några dagar innan stafetten.

I och med att Wille var den enda närvarande av våra två världsmästare i år blev det han som fick symbolisera klubbens otaliga framgångar och medaljregn framme på scen. Kommunens ordförande Patric Åberg, kommunens kultur- och fritidschef Magnus Birgersson, Willes tränare på Eksjö gymnasium, lagkompisen i guldlaget från Junior-VM Ludwig Rosén samt världsstjärnan Gustav Bergman hade alla skickat videohälsningar för att gratulera klubben och Wille. 

Det riktades även tack till alla närvarande och icke närvarande göingar. Att skapa förutsättningar för att nå de framgångar som vi nått i år kräver mångas engagemang. Rensa hängrännor, fixa tisdagsfika, arrangera tävlingar, skugga nybörjare, träna - allt behövs för att skapa en klubbanda, ekonomi och drivkraft för att nå så långt.

Skånes Orienteringsförbund delar vanligtvis ut priset Årets orienterare på sitt årsmöte i februari. Men Sven-Inge Svensson berättade att även om det finns flera andra skåningar som utmärkt sig, där vår Hannah nämndes som en, så var det uppenbart att ingen kunde slå Wilmer. Därför passade de på att dela ut priset redan nu. Ett välförtjänt pris till en Wilmer som inte kunde hålla alla utmärkelser och blommor i händerna.