Nyheter
Historiskt bra prestationer på Tiomila
- 5 maj 2025
I skogen norr om Finspång gjorde göingarna många bra lopp under helgen. I damkavlen startade 274 lag och Göingarna blev 53:a vilket är nio placeringar bättre än i fjol.
334 herrlag startade och här förbättrades förra årets placering ett steg och laget blev 61:a. Göingarnas andralag blev 219:e lag.
I ungdomskavlen får personer 16 år eller yngre springa. Vårt ungdomslag hade den låga genomsnittsåldern 13 men blev trots det 66:a av 284.
Både nöjda och missnöjda på Swedish League
- 1 maj 2025
Linköpings OK arrangerade tredje deltävlingen av Swedish League (SL) och för Göingarna blev det blandad kompott. Både Noah och Wille har blivit sjuka och har fått lämna återbud till både SL och Tiomila. Svante som låg tvåa i totalen i SL var märkbart missnöjd när han kom i mål och landade på en niondeplats H20 Elit.
På den positiva sidan har vi Lucie som blev tvåa i D20 Elit, Nilla trea i D14, David Pekarek fyra i H16 och Hannah nia i D18 Elit.
Den här medeldistansen lockade 29 göingar och 2546 deltagare totalt sett och vi bjöds på en för kroppen chockartad värme på 20 grader och en terräng som ofta släppte ner ännu varmare solstrålar på löparna. Luften var så full av pollen så även den mest härdade viking fick rethosta. En underbar dag i Östergötland med andra ord!
Medlemslotteriet april 2025
- 1 maj 2025
Vinnare i april-dragningen blev de med nummer 49, 50, 51 och 52. Dragningslista hittar du när du väljer "Om oss" och sedan "Medlemslotteriet". Vinsterna för februari, mars och april betalas ut i maj.